Mansur Yavaş: Önümüzdeki dönem son olacak! Arkamızdan güzel konuşturacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Sayın Altınok’un 2 kızı KPSS sınavına girmeden kadroyla memur yapılmış. Bu kadar servet var, ihtiyacınız mı var? KPSS’siz işe giriyorsun. Ben malınızdaki şaibeyi falan bilmem ama siz bu kul hakkını ödeyemezsiniz bu gençlere. Torpille mülakatsız, sınavsız işe sokmak kendi çocuklarını, daha beterdir bence, daha ayıp bir husustur” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP’nin Kalecik Belediye başkan adayı Satılmış Karakoç ve beraberindeki partililer ile birlikte Kalecik ilçesinde iftar programına katıldı. Burada konuşan Yavaş, rakiplerinin karalama dışında bir şey bilmediğini kaydederek, “Ancak işleri adam karalamak. Niye? Düzen devam etsin diye. Bunu 2019 seçimlerinde yapmadılar mı? Ne oldu? Utanmıyorlar da. Karalamak yerine vaatlerinizle ortaya çıkacaksınız ve anlatacaksınız. O karalamalara Ankara inansaydı bugün Ankara’da bu yönetimin yaptığı çoğu şey olmayacaktı. ‘Başkent Kart’ olmayacaktı, kırsal kalkınma destekleri olmayacaktı. Açık ihaleler olmayacaktı” dedi.

‘HARCANAN PARA 350- 400 MİLYON BUGÜNÜN PARASIYLA’

Yavaş, “Şehre girerken, çıkarken kapılar var ya. Harcanan para 350- 400 milyon bugünün parasıyla. Neymiş? Eser yapmışlar. Ankapark’ı görüyoruz gene onarması bize düştü. Bunlar eser falan değil. Belediyecilik, doğumundan ölümüne kadar insanların her şeyiyle, ihtiyaçlarıyla uğraşmak diye tarif edilir. Siz onların eğitimiyle, yemesiyle, içmesiyle, sağlığıyla, rahat etmesiyle, konforuyla ilgileneceksiniz ki o kentte, o beldede yaşayan insanlar yaşadığı yerden keyif alacak, üretecek, başka bir yere göçme ihtiyacı hissetmeyecekler. Belediyecilik budur” diye konuştu.

‘BEN ORADAN AYRILALI 15 SENEYİ GEÇTİ’

Beypazarı’nda belediye başkanlığı yaptığı dönemde Beypazarı’nı turizm beldesi yapmak için inat ettiğini ve öncelikle buna kendisinin inandığını aktaran Yavaş, “Allah’a şükür, ben oradan ayrılalı 15 seneyi geçti. Hala oraya 500- 600 bin turist geliyor. İşte belediyecilik budur, önünü açmaktadır. Yol göstermektir, halka liderlik yapmaktır” dedi.

‘MANSUR YAVAŞ BELEDİYECİLİĞİ TÜM ÜLKEYE YAYILSIN’

Artık Ankara’da seçimi kimin kazanacağının konuşulmadığını vurgulayan Yavaş, şunları söyledi:

“Ankara’da tarihi bir fark olacak. Benim elimi tutacak belediye başkanına ihtiyacım var ki mecliste de çoğunluğu sağlayalım. Bana yarın soracaklar; sen 10 yıl Ankara’da Allah ömür verdiyse tabii, 10 yıl belediye başkanlığı yaptın ne bıraktın derlerse, bakın eserimi size anlatacağım. Ben 4 binin üzerinde ihaleyi canlı yayınladım, hesap verdim, şeffaf davrandım. Ankara’da okuyan 400 bin öğrencinin 250- 300 bini dışarıdan gelme. Onlar kendi şehirlerine gittikleri zaman, kendi beldelerine gittikleri zaman oradaki belediye başkanlarına sorsun istiyorum. ‘Ankara’da büyükşehir belediye başkanı açık ihaleler yapıyor. Canlı yayınlarda yayınlıyor. Siz niye yapmıyorsunuz?’ diye sorsun. İnşallah Mansur Yavaş belediyeciliği bütün ülkeye bu şekilde yayılsın. Benim eserim bu olsun. Artık toplumda yaşayan zengin- fakir arasındaki bu ayrım, ortadan israf ve yolsuzluk kalmadıktan sonra bitmez.”

‘ÇIKART NEYİN VARSA ZİYNETİ DE AÇIKLA DÖVİZİN VARSA DA AÇIKLA’

Belediye başkanlarının, kamu yöneticilerinin hesap vermesi gerektiğine işaret eden Yavaş, 2019’da da 2014’te de mal beyanını açıkladığını anımsattı. Yavaş, “Noktası noktasına açıkladık. Rakibim açıklamadı uzun süre, sonra açıkladı, eksik açıkladı. Antalya’da bir şeyler çıktı, değil dedi, tapusunu televizyonda gösterdi. Ziynet eşyası hiç yok zannedersiniz ki 3-5 ton altını var da saklıyor. Çıkart neyin varsa ziyneti de açıkla dövizin varsa da açıkla. Bankada da hesap yok, o kadar dairenin kira geliri de görünmüyor. Beş kuruş vergi de vermemiş. Nasıl bir anlayış böyle? Öğreniyoruz ki o kadar mala göz koymuşlar ki kız kardeşinden aldığı vekaleti kötüye kullanarak, babasından, kız kardeşinden gelen malları da üstüne geçirmiş ve onun mahkemesini görüyorlar. Bu nedir Allah aşkına?” diye konuştu.

‘KREDİ ÇEKTİM, HER ŞEYİ MAL BEYANIMDA AÇIKLADIM’

Bu tartışmanın olumlu bir tartışma olduğunu ve televizyonlarda ‘bundan sonra çok malı olup, zengin olup da aday olan birileri olursa benim de mal beyanımı birileri ister’ diye çekineceklerini ve kendisine güveniyorlarsa açıklayacaklarını belirten Yavaş, kızı hakkındaki tartışmalara ilişkin ise şöyle dedi:

“Benim kızım 2014’te evlendi. Doğum yaptıktan sonra 1 yıl müddetle iş aradık. Babası Mansur Yavaş ya nereye gittiyse kapılar kapandı ve çocuk, eşiyle birlikte şöyle bir karar aldı ‘Baba ben yurtdışına gideceğim’ dedi. Yurt dışında sizin çalışmanız için ya bir firmanın davet etmesi lazım ya da internet üzerinden 10 sterlin gibi bir para yatırarak şirket kuruyorsunuz. Bunun adı Ankara anlaşması. Bu anlaşmayla gitti. 6 yıldır kirada otuyor, ben belediye başkanı olduktan sonra kredi çektim, her şeyim açık. Bunu da mal beyanımda yayınladım. Oraya bir miktar para gönderdim.”

‘ALTINOK’UN 2 KIZI KPSS SINAVINA GİRMEDEN KADROYLA MEMUR YAPILMIŞ’

32 yıl sürecek şekilde, emeğinin hakkıyla ödeyeceği kredisinin olduğunu bildiren Yavaş, ayrıca kızı hakkında ‘İngiliz vatandaşı’ olduğuna dair çıkan iddiaların yalan olduğunu söyledi. Yavaş, “Niye böyle yapıyorlar? Kendi açıkları ortaya çıkmasın diye. Dün Elmadağ’da da sordum. Sayın Altınok’un 2 kızı KPSS sınavına girmeden kadroyla memur yapılmış. Bu kadar servet var, ihtiyacınız mı var? KPSS’siz işe giriyorsun. Peki şu Kalecik’teki işsizler bir elini kaldırsın bunlar fasulye sırığı mı? Bu kul hakkı değil mi? Olmaz böyle şey. İhtiyacınız da yok sizin. Keçiören Belediye Başkanı olmasaydınız onları işe de sokamazdınız. Ben malınızdaki şaibeyi falan bilmem ama siz bu kul hakkını ödeyemezsiniz bu gençlere. Bu da berbat bir konudur. Torpille mülakatsız, sınavsız işe sokmak kendi çocuklarını, daha beterdir bence, daha ayıp bir husustur” diye konuştu.

‘HİÇ MAAŞ ÖDEMEZSEN, GELEN PARAYI AKTARSAN GENE ÖDEYEMEZSİN’

Yavaş, rekor bir oyla seçildiklerini kaydederek, “Onu da gördü insanlar, bir 5 yıl beni de gördüler. ‘Ben şunu yapacağım, bunu yapacağım’ sen belediye başkanısın. Dediklerinin bir kısmını yapsana. Emekliye 5 bin lira verecekmiş. Geç, Turgut Bey verse hükümet verir o 5 bini. 1 milyon 100 bin emekli var Ankara’da, aylık 6 katrilyon eder. Bir yılda 70 milyar yapar. Hiç maaş ödemezsen gelen parayı aktarsan gene ödeyemezsin” dedi.

‘ANKARA PATLATACAK O SANDIKLARI’

Şu anda 34 bin emekliye en azından hükümetin verdiğinin dörtte birine yakın 6-7 aydır destek olduğunu ve insanların evlerinde üşümemelerini, kursaklarından et girmesini, başkalarına muhtaç olmamalarını sağladığını aktaran Yavaş, “İşte belediyecilik benim anlayışıma göre budur. Bir kavşak var, yapılacak bir tarafta da ekonomi gidişi belli. Kiraların artması nedeniyle insanlar son derece mağdur oldular. O kavşak gerekirse 2 sene bekleyecek. Ben bu tarafta işsiz kalan, mağdur kalanları aç ve açıkta bırakmayacağım. Benim önceliğim budur. Şöyle bir belediyecilik anlayışımız var ve bunun ne kadar geçerli olduğunu 31 Mart akşamı göreceksiniz. Ankara halkının ne kadar benimsediğini ne kadar doğru iş yaptığımızı Ankara halkı sandık sonuçlarıyla inşallah gösterecek. Patlatacak o sandıkları. 31 Mart akşamı hepinizden müjdeler bekliyorum” ifadelerini kullandı.

‘ARKAMIZDAN GÜZEL KONUŞTURACAĞIZ’

Seçimi kazanması halinde bu dönemin son dönemi olacağını belirten Yavaş, “Arkamızdan güzel konuşturacağız. Bugüne kadar sizin başınızı eğdirecek hiçbir şeyin içinde olmadık, olmayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x